Červen 2016

Radavská regata 2016

27. června 2016 v 21:56 | JiV |  Závody
Letošní seriál závodů Orlík Cupu je pro závodní tým YC Zefyrus tak trochu novým startem, charakteristickým téměř kompletní obměnou závodního týmu. Většina týmu získává své první závodní zkušenosti až přímo v regatách a tak o veselé historky z natáčení není zrovna nouze. Do Murphyho zákonů tak přibývají hesla jako "Vše co se může zamotat - zamotá se" (včetně členů posádek), nebo překvapivá zjištění, že i spinakrový peň může plavat :-)
Je známou věcí, že mezi pravidelnými závodníky bývá výkonnost vyrovnaná a tak je výkon dán především délkou lodě a počtem chyb v závodě. Každá loď má svého jednoho až dva pravidelné soupeře s nimiž svádí líté boje. V letošním ročníku však kategorie lodí do 7m výrazně posílila a konkurence na medailových pozicích přestala být výsadou několika lodí. Je zjevné, že s postupující kvalitou (a cenou) lodí ve vyšších kategoriích, opět kategorie lodí do 7m získává svoji atraktivitu.
Rozpačitý začátek letošní Radavské regaty byl ve znamení čekání na vítr. Posádka Fidé, ve složení kosatník - Martina Milfajtová,
spinnaker - Vlasta Štěpán a na kormidle s Jindrou Valíčkem, jela v tomto složení závodní premiéru. V horkém dopoledni tak k obveselení ostatních posádek probíhala všemožná instruktáž ke startu, trimu, či nácvik vytahování a balení spinakru. Klobouk dolů před Vlastíkovou odhodlaností, která se pak v závodě bohatě vyplatila. (Díky Vlastíku)
Start první rozjížďky se posouval dle všemožných předpovědí, až krátce před polednem přišel vítr se změnou počasí a tak i dlouho očekávaný start.
Překvapivě volná startovní čára a precizní práce s načasováním startu získala Fidé konkurenční výhodu ve skupině lodí u horní startovní bóje. Tato výhoda nám vydržela téměř celou první polovinu závodu, kdy nás dle očekávání, předjela rychlejší Bella a další boj se odehrával již mezi Fidé a Tangem s kormidelníkem Pepou Novákem. Byla to velmi pěkná a taktická jízda dvou téměř vyrovnaných lodí. Taktické Pepovo Re ve středu plavební dráhy, které nám uniklo, se ukázalo mistrovským dílem posádky Tanga a zajistilo jí několik potřebných délek náskoku před otočkou na druhé bóji. Nicméně i tak, třetí místo v rozjižďce potěšilo posádku i kormidelníka a v dané konkurenci bylo asi zaslouženým maximem. Další rozjíždka byla odvolána z důvodů přicházející bouřky, která se protáhla do pozdního odpoledne. Po dlouhé diskusi byla druhá rozjížďka odstartována v končící bouřce s doznívajícím deštěm. Za velmi poryvového větru. Křižování na startovní linii bylo tentokrát na krev a posádka Family Lady se postarala o výrazně adrenalinový start s plachtou na pravoboku. Tentokrát jsme ovšem vyměkli a v důsledku toho druhý start snad již ani nemohl být horší. Díky neutuchajícímu optimismu Martiny, posíleném štěstím v poryvech,
jsme zahájili stíhací jízdu pod spinakrem. Na první otočné bóji jsme téměř dohnali své soupeře a točili jsme ji již v závěsu za Tangem. Následující dlouhá stoupačka, kterou jsme nejeli na maximum a mohla být naší výhodou, bohužel zřejmě rozhodla o výsledku závodu.

Následné bezvětří prověřilo nervy posádek, když se nám podařilo setrvačností a pouhou silou vůle předjet druhé Tango. O několik minut později se ovšem situace vyměnila. Nevím kterému bohu moří Pepa upsal duši, ale za naprostého bezvětří se mu podařilo rozpohybovat loď
a získat dvě délky náskoku. Další bóji jsme točili v těsném závěsu a v boji o sebemenší chybu, kterou ovšem Pepa pochopitelně neudělal. Neomylně vedl loď nejkratší cestou k cílové bóji, aníž nám dal sebemenší šanci to změnit. Skvělý závod a dobří soupeři. Díky Pepo! Byla to krásná rozjížďka v níž si Fidé dojela pro zasloužené třetí místo a celkově průběžnou čtvrtou pozici v Orlík Cupu. Díky patří i všem letošním posádkám za maximální nasazení v ostrých závodech, trpělivost s kapitánem a celkový optimismus. V posledním závodě pak dík Martině za nezlomný entuziasmus při stíhací jízdě z poslední pozice, Vlastíkovi za skvělou práci se spinakrem a všem členům letošních posádek za ten kus srdce, které do toho dali. Průběžná čtvrtá pozice v seriálu závodů je stále dobrým východiskem pro medailové umístění. Držme si tedy palce a ahoj všem v příštím závodě.
Fotky ze závodu můžete najít v této FOTOGALERII