Pohár slunce 2013 (podzimní bronz pro Fidé)

17. února 2014 v 11:27 | JiV |  Závody
Pohár slunce je nádherný podzimní závod, který mi už léta přináší vždy nějaké překvapení. Dlužno podotknout, že překvapení vesměs nemilá. Na druhou stranu musím přiznat, že přes to všechno mám tento závod velmi rád. V předchozích ročnících jsem vždy při tomto závodě řešil nějaký technický problém, který loď posunul zpravidla až na konec závodního pole. Zajímavé však je, že toto se vždy podařilo vyřešit a tak se zpravidla druhá půlka závodu stala dostihem s dobrým koncem. Prakticky vždy se nakonec podařilo předjet většinu závodníků a dojet na nějakém čestném místě. Závod tak byl vždy poněkud dramatický a svým způsobem i nezapomenutelný.
Nejinak tomu bylo i letos. Do závodu jsme nastupovali jako relativně favoritizovaná posádka na třetím místě v celkovém pořadí seriálu závodů Orlík Cupu. Bodování v závodě tedy bylo pro nás existenční nutností a s tím jsme k závodu i přistupovali. Závod sám se jel za celkem slabého větru, který několikrát srovnal startovní pole. Samotný strat byl testem nervů všech posádek na totálním oleji. Do poloviny závodu se Fidé držela na předních pozicích ve své kategorii lodí do 7m.
Drama nastalo až na otočném bodě u hráze. Přicházející poryv dovoloval plavbu v kurzu pod točnou boji v relativně příjemné rychlosti. Vlnky větru čeřily hladinu až k samotné bóji a nic nenasvědčovalo tomu, že by to mělo být v nejbližších chvílích jinak. Přesto jsem měl nepochopitelné nutkání réčkovat mnohem dříve i když tam nebyla žádná tlačenice a vítr se zdál být stabilní. Bohužel jsem pro toto "svědění" neměl žádný logický argument a tak po poradě s kosatníkem jsme zamířili k bóji.
Posledních pět metrů však příroda opět ukázala, že je mocná čarodějka. Poryv se zcela rozpadl a za totálního bezvětří jsme ztratili veškerou rychlost v pozici pod bójkou a navíc jsme museli dát přednost všem přijíždějícím lodím. Následovalo snad deset minut čirého zoufalství za nevraživého sledování rozjetých lodí točících jen několik metrů vzdálenou bóji před našimi zraky. Kolik pozicí jsme ztratili těžko říci. Faktem je, že druhá polovina závodu se obligátně změnila ve stíhací jízdu aby se opět mohla stát tím nezapomenutelným zážitkem. Tak jsme se do konce závodu probojovali až na třetí pozici Poháru slunce, což byl v tomto závodě sice historický rekord, ale na udržení třetí pozice v seriálu závodů Orlík Cupu to prostě nestačilo... :-( Přesto to byl opět úžasný stíhací závod na který jistě hned tak nezapomeneme. A poučení na závěr ? Intuici je třeba poslouchat, protože ani jachting se nedělá jen rozumem, ale především srdcem :-) Fidé i posádce děkuji za nádherný závod a krásné třetí místo. Hlavně jsem však zvědav na stíhací závod 2014 :-))) Fotografie ze závodu najdete zde http://fifteenka.rajce.idnes.cz/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama