Rodný list - s.y. Fidé

2. listopadu 2012 v 1:43 | JiV
Dle dostupných informací byla Fidé postavena v Čechách a to dokonce pro námořní plavbu. Loď se údajně plavila v teritoriálních vodách Španělska, Francie a Itálie. Mnohé úpravy interiéru a konstrukce potvrzují dodnes tento záměr stavitele. Některé komory pod lůžky byly vypěněny stavební pěnou a vyskládaným polystyrenem. Ve dně lodi byly instalovány sondy echolotu a rychloměru, dnes bohužel nenapojené na žádný display.
Naopak byla demontována příčka pod podlahou kokpitu, pravděpodobně za účelem získání ložné plochy, dobře přístupné z kajuty. Bohužel, díky této úpravě, dochází k praskání laminátu podlahy v kokpitu, což si v budoucnu asi vyžádá nějaké invenční řešení.
Je s podivem, že naopak zůstala zcela neřešena problematika nedostatečně dimenzovaných odtokových otvorů v kokpitu a odvedení vod úzkou trubkou z výsuvného krytu kajuty. Za těchto okolností lze předpokládat, že loď nebyla chopna "efektivní" plavby ve špatném počasí, za prudkého deště a vln jdoucích přes palubu.
nejnešťastnějším zásahem do konstrukce pak bylo vyvrtání několika větracích otvorů do ploutvové skříně, za účelem odvětrání lodě a kuchyňky. Otvory proniká do lodi voda za deště a plavby ve vysokém náklonu. Nevhodné je i řešení odvětrání kajuty pod krytem zasunovatelného vstupu, kde zcela schází zvdvižený okraj laminátu, bránící pronikání vody do kajuty. Loď je vybavena přívěsným dvoudobým motorem Tohatsu 5, který nenese výraznější následky předchozího provozu.
V uplynulých letech Fidé plula na Novomlýnských nádržích, kde se i účastnila místních regat. Zde prošla také první částečnou rekonstrukcí interiéru včetně 12V rozvodů, trakčních baterií a napojení na přípojku nn 220V.
její další osud je aktuálně spojen s Orlickou přehradní nádrží, kde pluje v kategorii race-cruiser, pod klubovou vlajkou YC Zefyrus a s podporou jachtařského serveru Lodní rozcestník. V následujícícm zimním období 2012/2013 ji pak čeká další rekonstrukce interiéru, tekoucí voda, odpad, plyn ale především pak nový spinakrový peń a doladění takelíže pro účast v sérii závodů Orlického poháru 2013. Další její osud zde bude postupně doplňován....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama